第一范文网 - 专业文章范例文档资料分享平台

公司理财(英文版)题库2说课讲解

来源:用户分享 时间:2025/10/1 16:17:35 本文由loading 分享 下载这篇文档手机版
说明:文章内容仅供预览,部分内容可能不全,需要完整文档或者需要复制内容,请下载word后使用。下载word有问题请添加微信号:xxxxxxx或QQ:xxxxxx 处理(尽可能给您提供完整文档),感谢您的支持与谅解。

精品文档

SOLUTIONS TO TEST BANK PROBLEMS

Chapter 2 51. Current assets = $300 + $200 + $50 = $550 52. Net working capital = $900 - $600 - $200 = $100 53. Liquid assets = $400 + $50 + $300 = $750 54. Book value of shareholders’ equity = $1,800 + $200 - $800 = $1,200 55. Taxable income = $640,000 - $480,000 - $40,000 – $60,000 = $60,000; Tax

= .34($60,000) = $20,400; Net income = $60,000 - $20,400 = $39,600

56. Tax = .15($50,000) + .25($25,000) + .34($25,000) +.39($126,500 - $100,000) = $32,585;

Average tax rate = $32,585 ? $126,500 = .2576 = 25.76 percent

57. Additional tax = .34($100,000 - $79,400) + .39($79,400 + $21,000 - $100,000) = $7,160 58. Earnings before interest and taxes = $1,200 - $715 - $145 = $340; Tax = [$198 ? (1 -.34)]

- $198 = $102; Operating cash flow = $340 + $145 - $102 = $383

59. Net capital spending = $530 - $480 + $40 = $90 60. Change in net working capital = ($410 - $250) - ($380 - $210) = -$10 61. Cash flow to creditors = $30 – ($260 - $280) = $50 62. Cash flow to creditors = $20 – ($210 - $180) = -$10 63. Cash flow to stockholders = .40($360) – $80 = $64 64. Cash flow of the firm = $218 - $38 - $180 = $0; Cash flow to creditors =

$35 – (-$69) = $104; Cash flow to stockholders = $0 - $104 = -$104

65. Change in net working capital = ($7,310 - $2,570) – ($6,225 - $2,820) = $1,335 66. The non-cash expense is depreciation in the amount of $1,370. 67. Net capital spending = $10,670 - $10,960 + $1,370 = $1,080 68. Operating cash flow = $1,930 + $1,370 - $455 = $2,845 69. Operating cash flow = $1,930 + $1,370 - $455 = $2,845; Change in net working capital =

($7,310 - $2,570) - ($6,225 - $2,820) = $1,335; Net capital spending = $10,670 - $10,960 + $1,370 = $1,080; Cash flow of the firm = $2,845 - $1,335 - $1,080 = $430

70. Net new borrowing = $8,100 - $7,875 = $225 71. Cash flow to creditors = $630 - ($8,100 - $7,875) = $405 72. Net working capital = $75 + $502 + $640 - $405 = $812

73. Change in net working capital = ($75 + $502 + $640 - $405) – ($70 + $563 +$662 - $390)

= -$93

74. Net capital spending = $1,413 - $1,680 + $210 = -$57 75. Earnings before interest and taxes = $785 - $460 - $210 = $115; Taxable income = $115 -

$35 = $80; Taxes = .35($80) = $28; Operating cash flow = $115 + $210 - $28 = $297

76. Cash flow of the firm = $297 - (-$93) - (-$57) = $447 (See problems 73 and 74) 77. Net new borrowing = $410 - $340 = $70 78. Cash flow to creditors = $35 – ($410 - $340) = -$35 79. Cash flow to stockholders = $447 - (-$35) = $482 (See problems 76 and 78); or, Cash

flow to stockholders = $17 – ($235 - $700) = $482

80. Net income = $160 + $360 = $520; Taxable income = $520 ? (1 - .35) = $800 81. Earnings before interest and taxes = $800 + $215 = $1,015 (See problem 80); Operating

cash flow = $1,015 + $375 – ($800 - $520) = $1,110 (See problem 80)

82. Sales = $1,015 + $375 + $3,210 = $4,600 (see problem 82)

83. ((Sales-COGS)-Depreciation-Interest)-Taxes = Net Income (($250-$160)-$35-$20)-$11.9=$23.10

收集于网络,如有侵权请联系管理员删除

搜索更多关于: 公司理财(英文版)题库2说课讲解 的文档
公司理财(英文版)题库2说课讲解.doc 将本文的Word文档下载到电脑,方便复制、编辑、收藏和打印
本文链接:https://www.diyifanwen.net/c0jmrd3hmv25nrap1rg1l036aw5tvqk00xmk_5.html(转载请注明文章来源)
热门推荐
Copyright © 2012-2023 第一范文网 版权所有 免责声明 | 联系我们
声明 :本网站尊重并保护知识产权,根据《信息网络传播权保护条例》,如果我们转载的作品侵犯了您的权利,请在一个月内通知我们,我们会及时删除。
客服QQ:xxxxxx 邮箱:xxxxxx@qq.com
渝ICP备2023013149号
Top