第一范文网 - 专业文章范例文档资料分享平台

七年级上册英语教案7.8.9单元

来源:用户分享 时间:2025/5/29 6:47:21 本文由loading 分享 下载这篇文档手机版
说明:文章内容仅供预览,部分内容可能不全,需要完整文档或者需要复制内容,请下载word后使用。下载word有问题请添加微信号:xxxxxxx或QQ:xxxxxx 处理(尽可能给您提供完整文档),感谢您的支持与谅解。

self-studying both in pronunciation and understanding. ★Step Ⅲ Check up 检查核对 Check up 1: Words teaching:Ask a few students to read the new words and help them correct the mistakes in pronunciation if necessary. Check up 2: Role-play the conversation in Part 2e. Check up 3: Check the answers to exercises in Part 3a,3b and above. ★Step Ⅳ Cooperative inquiry 合作探究 1.Listening (2a,2b,2c) Listen and repeat the words in Part 2a.Then listen to the conversations a second time and circle the things you hear.Listen to the conversations again and fill in the price tags.The last time,listen and repeat the conversations imitating the intonations. 2.Pair work(2d) Ask and answer questions about the things in Part 2b. 3.Group work Discuss and talk about your own clothes,shoes or other things. ★Step Ⅴ Practice 练习 Group work:Make a survey about pencil boxes you have and fill in the chart.Using “How much is it?” and “What color is it?” Pencil box Color Price Lily's red 5 yuan Lucy's Sally's Jane's Helen's 板书设计 Can I help you? Two dollars for one pair and three dollars for two pairs. I need?for? I'll take it.

姜畲中学备课纸

Unit 7How much are these 课 题 socks? 课时 授课班级 备课时间 总课时 上课时间 教学目标 1.Key words & phrases:ten,eleven,twelve,thirteen,fifteen,eighteen,twenty,thirty 2.Key sentences:How much is the white bag? It's seventeen dollars. How much questions. 教学过程 备 注 教学重点 教学难点 Be able to speak and write the numbers correctly. 教学准备 Step Ⅰ Revision and lead-in 复习导入 T:Good morning,boys and girls.Here are some telephone numbers.Who can help me read it?(Show a telephone number 235—4683.) S1:It's two three five four six eight three. T:Good,how about this one?13573615638? S2:It's one three five seven three six one five six three eight. T:Well done,how about these?$23,$18,$35? Ss:I don't know. T:OK,these are some price tags and today we will learn how to read and write them together.Are you ready? Ss:Yes. T:OK,here we go! ★Step Ⅱ Self-studying and guiding 自学指导 study the new words:ten,eleven,twelve,thirteen,fifteen,eighteen,twenty,thirty. study the numbers in Part 1b and find out which rows of numbers are in the wrong places. Questions for thinking: (1)Can you find out some rules about the writing of these numbers? (2)How to write these price tags? $15 $23 $11 $20 $30 The teacher walks around the classroom to watch and help the students study while the students are self-studying.Encourage students to find out their problems in self-studying both in pronunciation and understanding. ★Step Ⅲ Check up 检查核对 Check up 1: Words teaching:Ask a few students to read the new words and help them correct the mistakes in pronunciation if necessary. Check up 2: Check the answers to exercises in Part 1b and above. Check up 3: Ask some students to read and write some numbers to see if they have mastered the numbers. ★Step Ⅳ Cooperative inquiry 合作探究 1.Listening (1)Listen and read after the tape.(1a) (2)Listen again and circle the numbers you hear in 1a.(1c) (3)Listen to the conversations in Part 1d and circle the things they talk about and check the thing Kate buys.(1d) (4)Read after the tape and imitate. 2.Role-play You are Kate and your partner is Kate's mom.Make up a dialogue in shopping. 3.Ask and answer questions about the things in the picture in 1d.(1e) ★Step Ⅴ Practice 练习 汉译英。 1.两元一双,三元两双。 _________________________________________. 2.这双鞋的价格是二十美元。 ________________________________________. 3.这白色的袜子是三美元吗? _______________________________? 4.我能帮您吗? ____________________________ 板书设计 How much is the white bag? It's seventeen dollars. 教学反思

姜畲中学备课纸

Unit 7How much are these socks? 课 题 备课时间 课时 总课时 授课班级 上课时间 1.Key words & phrases: Mr.,clothes,store,buy,sale,sell,all,very,price,boy,a pair of 教学目标 2.Key sentences: We have green sweaters for only $15. What do you need? I will take them. 教学重点 教学难点 教学准备 教学过程 备 注 Be able to write an ad for a store. Be able to write an ad for a store. Step Ⅰ Revision and lead-in 复习导入 Discussion: Discuss in pairs:How much do you think these things cost?Match each clothing item with a price.(2a) ★Step Ⅱ Self-studying and guiding 自学指导 Self-study the new words:Mr.,clothes,store,buy,sale,sell,all,very,price,boy. Read the passage in Part 2b and fill in the price tags. Finish the exercises in Part 2c and 3a. Question for thinking: How to write an ad for your own store? Time for questions: Discuss the difficulties that most students have and explain the language points that most students can't understand. language points: (1)at our great sale;(2)at very good prices;(3)For boys,we have black trousers for only $22. ★Step Ⅲ Check up 检查核对 Check up 1: Words teaching:Ask a few students to read the new words and help them correct the mistakes in pronunciation if necessary. Check up 2: Check the answers to the exercises in Part 2c and 3a. Check up 3:

搜索更多关于: 七年级上册英语教案7.8.9单元 的文档
七年级上册英语教案7.8.9单元.doc 将本文的Word文档下载到电脑,方便复制、编辑、收藏和打印
本文链接:https://www.diyifanwen.net/c1xsj225ag20zdc523xwm17c19373fh00gpk_2.html(转载请注明文章来源)
热门推荐
Copyright © 2012-2023 第一范文网 版权所有 免责声明 | 联系我们
声明 :本网站尊重并保护知识产权,根据《信息网络传播权保护条例》,如果我们转载的作品侵犯了您的权利,请在一个月内通知我们,我们会及时删除。
客服QQ:xxxxxx 邮箱:xxxxxx@qq.com
渝ICP备2023013149号
Top