第一范文网 - 专业文章范例文档资料分享平台

cost accounting test bank chapter 2

来源:用户分享 时间:2025/5/25 4:23:17 本文由loading 分享 下载这篇文档手机版
说明:文章内容仅供预览,部分内容可能不全,需要完整文档或者需要复制内容,请下载word后使用。下载word有问题请添加微信号:xxxxxxx或QQ:xxxxxx 处理(尽可能给您提供完整文档),感谢您的支持与谅解。

7) Grip Manufacturing currently produces 1,000 tires per month. The following per unit data for 1,000 tires apply for sales to regular customers: Direct materials $30 Direct manufacturing labor 5 Variable manufacturing overhead 8 Fixed manufacturing overhead 12 Total manufacturing costs $55

The plant has capacity for 3,000 tires and is considering expanding production to 2,000 tires. What is the total cost of producing 2,000 tires? A) $110,000 B) $98,000 C) $68,000 D) $88,000 Answer: B

Explanation: B) Total cost of producing 2,000 tires = [($30 + $5 + $8) × 2,000 units] + ($12 × 1,000 units) = $98,000

Diff: 3

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

8) XIAN Manufacturing produces a unique valve, and has the capacity to produce 50,000 valves annually. Currently XIAN produces 40,000 valves and is thinking about increasing production to 45,000 valves next year. What is the most likely behavior of total manufacturing costs and unit manufacturing costs given this change?

A) Total manufacturing costs will increase and unit manufacturing costs will stay the same. B) Total manufacturing costs will increase and unit manufacturing costs will decrease.

C) Total manufacturing costs will stay the same and unit manufacturing costs will stay the same. D) Total manufacturing costs will increase and unit manufacturing costs will also increase. Answer: B

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

21

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

9) Ridez Manufacturing currently produces 1,000 bicycles per month. The following per unit data apply for sales to regular customers: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 12 Fixed manufacturing overhead 15 Total manufacturing costs $85

The plant has capacity for 3,000 bicycles and is considering expanding production to 2,000 bicycles. What is the per unit cost of producing 2,000 bicycles? A) $78.50 per unit B) $170 per unit C) $72.50 per unit D) $77.50 per unit Answer: D

Explanation: D) Cost of producing 2,000 bicycles = [($50 + $8 + $12) × 2,000 units] + ($15 × 1,000 units) = $155,000 / 2,000 units = $77.50

Diff: 3

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

Answer the following questions using the information below:

Buildz Manufacturing currently produces 1,000 tables per month. The following per unit data for 1,000 tables apply for sales to regular customers: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 10 Variable manufacturing overhead 15 Fixed manufacturing overhead 30 Total manufacturing costs $105

10) The plant has capacity for 3,000 tables and is considering expanding production to 3,000 tables. What is the total cost of producing 3,000 tables? A) $255,000 B) $225,000 C) $175,000 D) $235,000 Answer: A

Explanation: A) [($50 + $10 + $15) × 3,000 units] + ($30 × 1,000 units) = $255,000

Diff: 3

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

22

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

11) What is the per unit cost when producing 3,000 tables? A) $58.33 B) $175.00 C) $85.00 D) $125.45 Answer: C

Explanation: C) $255,000 / 3,000 = $85

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

Answer the following questions using the information below:

Pederson Company reported the following: Manufacturing costs $150,000 Units manufactured 5,000 Units sold 4,700 units sold for $75 per unit Beginning inventory 100 units

12) What is the average manufacturing cost per unit? A) $40.00 B) $42.00 C) $30.00 D) $32.00 Answer: C

Explanation: C) $150,000 / 5,000 = $30.00

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

13) What is the manufacturing cost for the ending finished goods inventory? A) $12,000 B) $8,000 C) $11,000 D) $5,000 Answer: A

Explanation: A) (100 + 5,000 - 4,700 ) × 30 = $12,000

Diff: 3

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

23

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

Answer the following questions using the information below:

The following information pertains to Razor's Corp: Manufacturing costs $135,000 Units manufactured 15,000 Units sold 12,000 units sold for $15 per unit Beginning inventory $3,500

14) What is the average manufacturing cost per unit? A) $11.00 B) $9.00 C) $11.25 D) $11

Answer: B

Explanation: B) $135,000 / 15,000 = $9.00

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

15) What is the manufacturing cost for the ending finished goods inventory? A) $42,500 B) $25,500 C) $18,500 D) $30,500 Answer: D

Explanation: D) Ending finished inventory = $3,500 + (15,000 - 12,000) × $9 = $30,500

Diff: 3

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

16) When making decisions for product mix or and pricing, the focus should be on total costs and not unit costs.

Answer: TRUE

Diff: 1

Objective: 4

AACSB: Analytical thinking

17) Although unit costs are regularly used in financial reports and for making product mix and pricing decisions, managers should think in terms of total costs rather than unit costs for making decisions. Answer: TRUE

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Analytical thinking

24

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

搜索更多关于: cost accounting test bank chap 的文档
cost accounting test bank chapter 2.doc 将本文的Word文档下载到电脑,方便复制、编辑、收藏和打印
本文链接:https://www.diyifanwen.net/c2jrky88vpd03ypj6btav_6.html(转载请注明文章来源)
热门推荐
Copyright © 2012-2023 第一范文网 版权所有 免责声明 | 联系我们
声明 :本网站尊重并保护知识产权,根据《信息网络传播权保护条例》,如果我们转载的作品侵犯了您的权利,请在一个月内通知我们,我们会及时删除。
客服QQ:xxxxxx 邮箱:xxxxxx@qq.com
渝ICP备2023013149号
Top