第一范文网 - 专业文章范例文档资料分享平台

cost accounting test bank chapter 2

来源:用户分享 时间:2025/5/30 3:47:59 本文由loading 分享 下载这篇文档手机版
说明:文章内容仅供预览,部分内容可能不全,需要完整文档或者需要复制内容,请下载word后使用。下载word有问题请添加微信号:xxxxxxx或QQ:xxxxxx 处理(尽可能给您提供完整文档),感谢您的支持与谅解。

18) A unit cost is computed by dividing total cost by the number of units. Answer: TRUE

Diff: 1

Objective: 4

AACSB: Analytical thinking

19) A unit cost is also called an average cost. Answer: TRUE

Diff: 1

Objective: 4

AACSB: Analytical thinking

20) Samiera, Inc., reports the following information for September sales: Sales $60,000 Variable costs 12,000 Fixed costs 16,000 Operating income $ 32,000 Promotional expenses for September were $1,000.

Required:

If sales double in October, what is the impact on the variable costs?

Answer: The variable costs also double up to $12,000 × 2 = $24,000. Promotional expenses are variable costs and are already included in $12,000.

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Analytical thinking

21) Glass House Manufacturing currently produces 1,000 glasses per month. The following per unit data for thousand apply for sales to regular customers: Direct materials $250 Direct manufacturing labor 40 Variable manufacturing overhead 70 Fixed manufacturing overhead 50 Total manufacturing costs $410 The plant has capacity for 2,000 glasses. Plant supervisor's salary is $15,000.

Required:

a. What is the total cost of producing 1,000 glasses? b. What is the total cost of producing 1,500 glasses?

c. What is the per unit cost when producing 1,500 glasses? Answer:

a. [($250 + $40 + $70) × 1,000 units] + ($50 × 1,000 units) = $410,000

Plant supervisor's salary is already included in fixed manufacturing overhead hence not added. b. [($250 + $40 + $70) × 1,500 units] + $50,000 = $590,000 c. $590,000 / 1,500 = $393.33 per unit

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

25

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

22) During 2015, Fly High Corporation incurred manufacturing expenses of $200,000 to produce 40,000 finished units. It was determined that 35,000 units were sold by November end while 5,000 units remained in ending inventory. The storage cost for December is $0.5 per unit. Required:

a. What is the cost of producing one unit?

b. What is the amount that will be reported on the income statement for cost of goods sold? c. What is the cost incurred for storing the inventory? Answer:

a. $2000,000 / 40,000 = $5

b. 35,000 units × $5 = $175,000 c. 5,000 units × $0.5 = $2,500

Diff: 2

Objective: 4

AACSB: Application of knowledge

Objective 2.5

1) Pederson Company reported the following: Manufacturing costs $2,000,000 Units manufactured 50,000 Units sold 47,000 units sold for $75 per unit Beginning inventory 0 units

What is the amount of gross profit margin? A) $1,750,000 B) $3,525,000 C) $5,405,000 D) $1,645,000 Answer: D

Explanation: D) 47,000 × ($75 - ($2,000,000 / $50,000)) = $1,645,000

Diff: 3

Objective: 5

AACSB: Application of knowledge

2) ________ sector companies purchase materials and components and convert them into finished goods. A) Merchandising B) Service

C) Manufacturing D) Professional Answer: C

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Analytical thinking

26

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

3) Merchandising-sectors ________.

A) purchase and then sell tangible products without changing their basic form B) provide intangible products

C) purchase materials and components and convert them into finished goods D) purchase and then sell tangible products by changing their basic form Answer: A

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Analytical thinking

4) Service-sector companies ________. A) provide intangible products

B) purchase and then sell tangible products without changing their basic form C) purchase and then sell tangible products by changing their basic form

D) purchase materials and components and convert them into finished goods Answer: A

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Analytical thinking

5) Wages paid to machine operators on an assembly line are classified as a ________. A) direct material cost

B) direct manufacturing labor cost C) manufacturing overhead cost D) period cost Answer: B

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Analytical thinking

6) The following information pertains to Alleigh's Mannequins: Manufacturing costs $1,500,000 Units manufactured 30,000 Units sold 29,500 units sold for $85 per unit Beginning inventory 0 units

What is the amount of gross margin? A) $1,475,000 B) $1,500,000 C) $2,507,500 D) $1,032,500 Answer: D

Explanation: D) 29,500 × ($85 - ($1,500,000 / $30,000)) = $1,032,500

Diff: 3

Objective: 5

AACSB: Analytical thinking

27

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

7) Which of the following companies is part of the service sector of our economy? A) Target

B) Ernst & Young C) Nokia

D) Amazon.com Answer: B

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Application of knowledge

8) Which of the following companies is part of the merchandising sector of our economy? A) Jaguar

B) Hewlett Packard C) Arrow Electronics

D) Michael Toback Accounting Firm Answer: C

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Application of knowledge

9) Which of the following companies is part of the manufacturing sector of our economy? A) Nike

B) Barnes & Noble C) Corvette Law Firm

D) Sears, Roebuck, and Company Answer: A

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Application of knowledge

10) Yahoo, an Internet search firm, would be classified as a(n) ________. A) manufacturing-sector company B) merchandising-sector company C) service-sector company D) financial services Answer: C

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Application of knowledge

11) Service-sector companies report ________.

A) work-in-process inventory, and finished goods inventory accounts B) only finished goods inventory

C) direct materials inventory, work-in-process inventory, and finished goods inventory accounts D) no inventory accounts Answer: D

Diff: 1

Objective: 5

AACSB: Analytical thinking

28

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

搜索更多关于: cost accounting test bank chap 的文档
cost accounting test bank chapter 2.doc 将本文的Word文档下载到电脑,方便复制、编辑、收藏和打印
本文链接:https://www.diyifanwen.net/c2jrky88vpd03ypj6btav_7.html(转载请注明文章来源)
热门推荐
Copyright © 2012-2023 第一范文网 版权所有 免责声明 | 联系我们
声明 :本网站尊重并保护知识产权,根据《信息网络传播权保护条例》,如果我们转载的作品侵犯了您的权利,请在一个月内通知我们,我们会及时删除。
客服QQ:xxxxxx 邮箱:xxxxxx@qq.com
渝ICP备2023013149号
Top