第一范文网 - 专业文章范例文档资料分享平台

cost accounting test bank chapter 3

来源:用户分享 时间:2025/5/23 7:11:29 本文由loading 分享 下载这篇文档手机版
说明:文章内容仅供预览,部分内容可能不全,需要完整文档或者需要复制内容,请下载word后使用。下载word有问题请添加微信号:xxxxxxx或QQ:xxxxxx 处理(尽可能给您提供完整文档),感谢您的支持与谅解。

4) Sky High sells helicopters. During the current year, 100 helicopters were sold resulting in $820,000 of sales revenue, $250,000 of variable costs, and $342,000 of fixed costs. Breakeven point in units is ________. A) 80 units B) 64 units C) 60 units D) 78 units Answer: C

Explanation: C) Explanation: Contribution margin per unit = ($820,000 - $250,000) / 100 = $570,000 / 100 = $5,700 per unit.

Breakeven point = $342,000 / $5,700 = 60 units

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

5) Sky High sells helicopters. During the current year, 100 helicopters were sold resulting in $820,000 of sales revenue, $250,000 of variable costs, and $342,000 of fixed costs. The number of helicopters that must be sold to achieve $300,000 of operating income is ________. A) 113 units B) 102 units C) 96 units D) 100 units Answer: A

Explanation: A) Number of helicopters to be sold to achieve an operating income of $300,000 = ($342,000 + $300,000) / $5,700 = 112.6 units = 113 units

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

6) At the breakeven point of 2,000 units, variable costs total $4,000 and fixed costs total $6,000. The 2,001st unit sold will contribute ________ to profits. A) $1 B) $2 C) $3 D) $5

Answer: C

Explanation: C) Fixed costs of $6,000/2,000 units = Contribution Margin of $3 per unit.

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

7) The breakeven point is the activity level where ________. A) revenues equal fixed costs B) revenues equal variable costs

C) contribution margin equals total costs

D) revenues equal the sum of variable and fixed costs Answer: D

Diff: 1

Objective: 2

AACSB: Analytical thinking

13

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

8) Breakeven point in units is ________.

A) total costs divided by profit margin per unit

B) contribution margin per unit divided by total cost per unit C) fixed costs divided by contribution margin per unit

D) the sum of fixed and variable costs divided by contribution margin per unit Answer: C

Diff: 1

Objective: 2

AACSB: Analytical thinking

9) Sales total $400,000 when variable costs total $300,000 and fixed costs total $50,000. The breakeven point in sales dollars is ________. A) $200,000 B) $120,000 C) $170,000 D) $210,000 Answer: A

Explanation: A) Contribution margin percentage = ($400,000 ? $300,000) / $400,000 = 25%; BE sales = $50,000 / 0.25 = $200,000

Diff: 3

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

10) The breakeven point revenues is calculated by dividing ________. A) fixed costs by total revenues

B) fixed costs by contribution margin percentage C) total revenues by fixed costs

D) contribution margin percentage by fixed costs Answer: B

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Analytical thinking

11) At breakeven point, ________. A) operating income is equal to zero

B) contribution margin minus fixed costs is equal to profits earned C) revenues equal fixed costs minus variable costs

D) breakeven revenues equal fixed costs divided by the variable cost per unit Answer: A

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Analytical thinking

14

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

12) The breakeven point decreases if ________. A) the variable cost per unit increases B) the total fixed costs decrease

C) the contribution margin per unit decreases D) the selling price per unit decreases Answer: B

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

13) Assume only the specified parameters change in a CVP analysis. The contribution margin percentage increases when ________. A) total fixed costs increase B) total fixed costs decrease

C) variable costs per unit increase D) variable costs per unit decrease Answer: D

Diff: 1

Objective: 2

AACSB: Analytical thinking

14) What is the breakeven point in units, assuming a product's selling price is $100, fixed costs are $16,000, unit variable costs are $20, and operating income is $5,200? A) 100 units B) 300 units C) 400 units D) 200 units Answer: D

Explanation: D) Unit contribution margin = $100 ? $20 = $80. Breakeven point in units = $16,000 / $80 = 200 units

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

15) If unit outputs exceed the breakeven point ________. A) there will be an increase in fixed costs B) total sales revenue will exceed fixed costs C) total sales revenue will exceed variable costs D) there will be a profit Answer: D

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

15

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

16) How many units would have to be sold to yield a target operating income of $23,000, assuming variable costs are $25 per unit, total fixed costs are $2,000, and the unit selling price is $30? A) 4,800 units B) 4,400 units C) 5,000 units D) 5,200 units Answer: C

Explanation: C) Desired sales = ($2,000 + $23,000) / ($30 ? $25) = 5,000 units

Diff: 3

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

17) If the breakeven point is 1,000 units and each unit sells for $50, then ________. A) selling 1,040 units will result in a loss B) selling $60,000 will result in a loss

C) selling $50,000 will result in zero profit D) selling $45,000 will result in profit Answer: C

Explanation: C) 1,000 × $50 = $50,000 of BE sales

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

18) If breakeven point is 1,000 units, each unit sells for $30, and fixed costs are $10,000, then on a graph the ________.

A) total revenue line and the total cost line will intersect at $30,000 of revenue B) total cost line will be zero at zero units sold C) revenue line will start at $10,000

D) total revenue line and the total cost line will intersect at $40,000 of revenue Answer: A

Diff: 3

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

19) When fixed costs are $50,000 and variable costs are 60% of the selling price, then breakeven sales are ________. A) $115,000 B) $125,000 C) $175,000 D) $275,000 Answer: B

Explanation: B) $50,000 / (1 ? 0.60) = $125,000 in BE sales

Diff: 2

Objective: 2

AACSB: Application of knowledge

16

Copyright ? 2015 Pearson Education, Inc.

搜索更多关于: cost accounting test bank chap 的文档
cost accounting test bank chapter 3.doc 将本文的Word文档下载到电脑,方便复制、编辑、收藏和打印
本文链接:https://www.diyifanwen.net/c948ad9k1gj0flug9baxr_4.html(转载请注明文章来源)
热门推荐
Copyright © 2012-2023 第一范文网 版权所有 免责声明 | 联系我们
声明 :本网站尊重并保护知识产权,根据《信息网络传播权保护条例》,如果我们转载的作品侵犯了您的权利,请在一个月内通知我们,我们会及时删除。
客服QQ:xxxxxx 邮箱:xxxxxx@qq.com
渝ICP备2023013149号
Top